29.03.2021
Bądź bliżej nas.

Poznajcie nasze zajęcia bliżej, historie dzieci, które dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, zawsze wielkimi, jak na swój mały wiek.

Prowadzimy warsztaty uważności również dla dzieci wykluczonych nie tylko społecznie, ale i ekonomicznie, które codziennie biorą odpowiedzialność za niezrozumiały dla nich świat dorosłych i ponoszą tego emocjonalne konsekwencje.

Emocje i wewnętrzna pogoda.

– Jaką dziś macie w sobie pogodę? – zapytałam.
– Jestem smutna i mam w sobie deszcz, bo zapominam piórnika do szkoły (…) – zaczęła ośmioletnia dziewczynka – Ale tak naprawdę to jestem ciągle smutna i mam w sobie deszcz każdego dnia, bo moi rodzice codziennie się kłócą. To już normalne, nie ma dnia, w którym by się nie kłócili.

– To bardzo smutne, masz racje. Ale też chcę Ci powiedzieć, że to nie twoja wina. – powiedziałam.

– Wiem, ale jak mój tata krzyczy codziennie w domu tak strasznie, to zaczynam myśleć, że to przeze mnie, że to ja coś robię źle – kontynuowała – A wie Pani, mój tata ostatnio chciał zrobić sobie krzywdę. Moja mama go powstrzymała i potem spała w korytarzu, żeby nie mógł wyjść i odejść od nas na zawsze. (…) Jedyne co mi pomaga to jak zamykam się w swoim pokoju, siadam na górze piętrowego łóżka, włączam najgłośniej telewizor – wtedy prawie nie słyszę krzyków rodziców. (…) Zaczęła płakać.

– Chcesz się przytulić? – spytałam.
– Tak – odpowiedziała. Tuląc się już do końca zajęć nieśmiało zapytała – Czy będzie Pani w każdy wtorek, żebyśmy mogły porozmawiać?

Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach, zaczęły udzielać sobie nawzajem wsparcia oraz dzielić się swoimi opowieściami. Padły jeszcze inne, wyjątkowo chwytające za serce zdania.
– Ja wiem co robić, żeby pogodzić rodziców. To moje główne zadanie w życiu, żeby oni się nie kłócili i nie rozwiedli. Mam na to swoje sposoby – dodał siedmioletni chłopiec.

Pomóż nam tworzyć bezpieczną atmosferę do wyrażania emocji.

Wypełniając PIT, wpisz magiczne cyfry ✅ KRS 0000 539 825.